czwartek, 20 czerwca 2013

Bezpieczne słońce !

Kochani nadeszło lato i to, co tygryski lubią najbardziej - opalanie! :) Trudno nie zachłysnąć się słońcem, skoro tak mało go u nas. Chciałabym jednak, żeby każda z Was pamiętała o ochronie UV, która pomaga zachować dobrą kondycję skóry.


Bezpośredni wpływ na naszą skórę wywiera promieniowanie UV A oraz UV B. Promieniowanie UV A nie zmienia się w zależności od szerokości geograficznej czy pory dnia. Udowodniono, że może przenikać przez szyby oraz bawełnę a na duże dawki tego światła narażone są osoby korzystające z solariów. To właśnie UV A jest przyczyną powstawania zmarszczek oraz głębokich bruzd.
Promieniowanie UV B wywołuje rumień, może powodować stany zapalne skóry, przesusza skórę ze względu na osłabienie gruczołów łojowych. Również wpływa na starzenie się skóry i tak jak UV A może prowadzić do zmian nowotworowych!
Oczywiście musimy pamiętać, że słońce działa na nasz organizm również w pozytywny sposób, chociażby ze względu na produkcję witaminy D3. Pisałam pracę licencjacką na temat witaminy D i nawet nie zdawałam sobie wcześniej sprawy jak bardzo jest ona ważna i niestety większość z nas ma jej niedobór.
Bez wątpienia promieniowanie słoneczne jest niezbędne do życia, jednak musimy chronić się odpowiednimi preparatami z filtrami.Odpowiedni filtr powinien posiadać szeroki zakres absorbcji promieniowania UV, nie podrażniać skóry, być odporny na działanie potu.
Ważne jest, aby filtr zawierał substancje antyoksydacyjne (wit. E, wit. C, karotenoidy, polifenole). Jeśli jednak w składzie naszego filtru nie mamy antyoksydantów nałóżmy na filtr cienką warstwę kremu, który je zawiera, dzięki czemu ograniczymy formowanie się wolnych rodników.
 • Pamiętajmy, aby ponownie nakładać filtr po wyjściu z wody!
 • Naukowcy zalecają aplikację filtru co dwie godziny. 
Czysta bawełna przepuszcza tylko 20% UV A i 3% UV B
szyba - 80% UV A i 35% UV B
Pamiętajmy, że nie jesteśmy bezpieczni przebywając w wodzie! Na głębokości 1 metra do skóry dociera 70% UV A i 40% UV B.

Naukowcy podkreślają także, że nie ma wielkiej różnicy między ochroną z filtrem SPF 15 a SPF 50. Filtry o SPF 15 zapewniają ochronne na poziomie 92-93%, a o SPF 50 ok. 96-97%. Nie dajmy się zmylić, że im wyższy SPF, tym dłużej możemy przebywać na słońcu!

Pisząc o filtrach muszę wspomnieć o czerniaku.
Czerniak jest bardzo wrednym nowotworem skóry. Przez wiele lat może nie dawać objawów, które skłoniłyby chorych do wizyty u lekarza. Najczęściej decydują się oni na nią wtedy, gdy jest już o wiele za późno. 

Jeżeli zauważyłyście na swojej skórze znamię, obserwujcie je i sprawdzajcie czy nie powiększa się.
 W większości przypadków znamiona nowotworowe na skórze mają rozmiar większy niż 5 mm. Znamiona mniejsze są z reguły wolne od komórek rakowych, chociaż czasem mogą kryć się w nich komórki nowotworowe. Jednak każde znamię większe niż 5 mm powinno zostać wycięte ze względów profilaktycznych. Czasami bywa, ze znamię zaczyna się powiększać do takich rozmiarów z całkiem malutkiej kropeczki. 

Zapobieganie chorobie i ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym:
 • codzienne stosowanie filtrów słonecznych o szerokim spektrum
 • stosowanie okularów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum
 • stosowanie kapeluszy i czapek z daszkiem ochraniających twarz
 • stosowanie kremów przeciwsłonecznych przed nałożeniem makijażu i stosowanie makijażu mineralnego z odpowiednim wskaźnikiem SPF
 • stosowanie suplementów diety o działaniu fotoprotekcyjnym
Czy wiesz, że..?
 • czerniak jest jednym z najszybciej rozwijających się nowotworów złośliwych, ale można go wyleczyć, jeśli jest odpowiednio szybko zdiagnozowany.
 • 56% czerniaków rozpoznawanych przez dermatologów podczas badania skóry całego ciała jest niezauważonych przez samego chorego.
 • najczęstszą lokalizacją czerniaka u mężczyzn jest tułów; u kobiet -  kończyny dolne.
Dlatego pamiętajcie, że jeżeli zauważycie znamiona, które Was niepokoją umówcie się na wizytę do dermatologa, który zbada Wasze znamię dermatoskopem. !

Całuję Was mocno 
A.

1 komentarz:

 1. Bardzo konkretnie i przystępnie przedstawiłaś bardzo ważny problem :)

  OdpowiedzUsuń