środa, 25 września 2013

Fakty i mity dotyczące dezodorantów i antyperspirantów !

W związku z mile odebranym postem dotyczącym SLS'ów i parabenów dzisiaj przychodzę do Was z tematem dezodorantów i antyperspirantów. Zauważyłam, że wiele z Was nie zna różnicy między antyperspirantem a dezodorantem.

Co to są antyperspiranty i jaka jest różnica między antyperspirantem i dezodorantem?
Antyperspirant i dezodorant to produkty, których celem jest zmniejszenie dyskomfortu wywołanego wydzielanie potu.
Antyperspirant to produkt ograniczający (ale tylko częściowo!) wydzielanie potu. Zmniejsza ilość wydzielanego potu w miejscu aplikacji. Działanie antyperspirantu polega na tymczasowym zatykaniu ujść gruczołów potowych. Blokada ta ma charakter przejściowy i zostaje usunięta wraz ze złuszczającą się warstwą rogową naskórka, a częściowo również podczas mycia lub po bardzo silnym spoceniu się. Składnikami aktywnymi antyperspirantu są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. w składzie kosmetyku znajdziesz na przykład Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly)

Dezodorant -  zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu, który już wydostał się na powierzchnię skóry. Sam pot jest bezwonny, jednak nieprzyjemnie pachną produkty jego rozkładu. Zależnie od użytych składników mechanizmy działania dezodorantów są różne:
- hamowanie rozwoju bakterii
- proste maskowanie nieprzyjemnego zapachu potu
-zapobieganie rozkładowi potu przez mikroorganizmy
-hamowanie procesów utlenienia prowadzących do powstawania nieprzyjemnie pachnących związków
Podsumowując
Antyperspiranty działają na przyczynę, a dezodorant na skutek wydzielania potu i jego rozkładu przez bakterie.

Mit dotyczący antyperspirantów o którym wiele osób mówiło mi z przerażeniem.
MIT:
Parabeny zawarte w antyperspirantach mogą być przyczyną raka piersi. W antyperspirantach zawarty jest też glin, który może wywoływać chorobę Alzheimera. Poza tym, stosowanie antyperspirantów może powodować kumulowanie się toksyn w organizmie. Antyperspiranty zatykają pory w skórze, co zaburza termoregulację.
FAKT:
Żadne z powyższych zdań  NIE jest prawdziwe !!
Czy powodują raka piersi?
Absolutnie nie. Powiązanie stosowania antyperspirantów z rakiem piersi jest najczęściej powtarzanym mitem. Mit ten ma dwa źródła: internetowy "łańcuszek" oraz badania, w których znaleziono parabeny w tkance nowotworowej piersi.
W łańcuszku sugerowano, że zatykanie przez związki glinu ujść gruczołów potowych prowadzi do hamowania wydalania toksyn z organizmu. To miałoby prowadzić do gromadzenia się "toksyn" w okolicach pachowych. A ponieważ pacha to bezpośrednie sąsiedztwo piersi...
Fakty: Przenikanie glinu przez skórę jest znikome i nigdy nie zostało udowodnione. Wydalanie wszystkich toksyn z organizmu odbywa się poprzez metabolizm w wątrobie i wydalanie z moczem. Zaś przepływ płynów ustrojowych w organizmie odbywa się od piersi w kierunku dołu pachowego, a nie odwrotnie. Nie ma więc możliwości kumulowania się w tkance piersi związków, które mogłyby przeniknąć przez skórę pod pachą.

Czy antyperspiranty mogą powodować zaburzenia wydalania toksyn z organizmu?
Nie. Główne zadanie wydzielana potu to termoregulacja (gruczoły potowe znajdujące się na całym ciele) i wydzielanie feromonów (gruczoły znajdujące się pod pachami). Pocenie się nie oczyszcza ciała z toksyn.
Czy antyperspiranty mogą zaburzać procesy termoregulacji?
Nie. Antyperspiranty stosowane są przede wszystkim w okolicach pach. A tylko 1% spośród rozmieszczonych na naszym ciele gruczołów potowych, które odpowiadają za funkcje termoregulacyjne, znajduje się pod pachami. Ich udział w termoregulacji jest więc znikomy. Stosowanie antyperspirantów nie może więc wpływać na funkcje termoregulacyjne organizmu. Fakt ten potwierdzono również metodami naukowymi, wykonując pomiary aktywności gruczołów potowych u osób stosujących antyperspiranty.

ANTYPERSPIRANTY W ŻADEN SPOSÓB NIE DZIAŁAJĄ ŹLE NA NASZ ORGANIZM !
Informacje na ten temat wzięłam ze strony http://www.kosmopedia.org/

Buziaki ! :*16 komentarzy:

 1. Mądrze mówisz, zgadzam się :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny i ciekawy post, przyznam że pierwszy raz słyszę i jestem w szoku, że ludzie myślą że dezodorant może powodować raka piersi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo dużo osób myśli, że antyperspirant może powodować raka piersi:) też jestem w ogromnym szoku:)

   Usuń
 3. przydatny post ;) wiele osób myli te dwa rodzaje produktów

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć ;) przydatny post .

  OdpowiedzUsuń
 5. Było bardzo głośno o tym raku powodowanym przez parabeny. Ja używam antyperspirantów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post, bardzo przydatny i można się z niego dużo dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. ja używam Ziaji Bloker :) nie mam pojęcia co w nim jest ale działa :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Co nieco słyszałam już na ten temat i podchodzę z dystansem do takich rewelacji. Używam nadal antyperspirantów ;). Może za kilkadziesiąt lat dowiemy się, która strona miała rację ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. A wiesz nigdy się nie zastanawiałam nad różnicą i jestem jedną z tych osób która nie widziała w tym różnicy. Czuję się uświadomiona :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.
  Na moim blogu odbywa się konkurs - http://pannapatrycja.blogspot.com/.
  Do wygrania wiele nagród, warto spróbować!
  Zachęcam do wzięcia udziału, pozdrawiam cieplutko, Panna Patrycja. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Rewelacyjny pomysł na post i jeszcze lepsze wykonanie!
  Bardzo wiele ważnych kwestii tu przedstawiłaś i rozwiałaś wszelkie moje wątpliwości!
  Dzięki za taki post! :*  Pozdrawiam,
  Katherine Unique


  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo przydatny post, rozwiewający wszelkie wątpliwości!:) To lubię i oby więcej takich postów :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie w wolnej chwili:)

  OdpowiedzUsuń
 13. nicepost. i just discovered your blog and i really like it. what do you think about following each other? xo diannetho.blogspot.com.es

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja osobiście nie używam antyperspirantów . Kiedyś kosmetyczka mi powiedziała , ze antyperspiranty właśnie blokują wydzielanie potu i jest to szkodliwe . Ale ja ich nie używam ze względu na ich zapach kiedy się połączą z potem .. Polecam dezodoranty z fa i playboya . : )

  ruuudda.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń