poniedziałek, 24 marca 2014

Oznakowanie kosmetyków

Na opakowaniach kosmetyków znajduje się wiele różnych informacji, symboli i ostrzeżeń. Niektóre z nich występują tylko na kosmetykach, inne na bardzo różnych produktach (na przykład żywności lub odzieży). Niektóre z oznaczeń są obowiązkowe, inne nie.
Poniższe zestawienie ułatwi Wam zrozumienie oznakowania kosmetyków oraz pozwoli sprawdzić, czy kosmetyk, który zamierzasz kupić jest prawidłowo oznakowany.
 
 
 
Symbol „ręki na książce” oznacza, że na dołączonej do kosmetyku ulotce, taśmie lub kartce zawarte są przez producenta dodatkowe, ważne informacje. Symbol stosowany jest najczęściej, gdy na opakowaniach wewnętrznym i zewnętrznym brakuje miejsca na umieszczenie wszystkich ważnych informacji. Natomiast jeśli na ulotce znajdują się jakieś informacje, które są obowiązkowe, ale nie mieszczą się na opakowaniu, umieszczenie tego symbolu jest obowiązkowe.Symbol PAO – Period After Opening, nazywany też czasem symbolem otwartego słoiczka. Dodatkowo na słoiczku lub pod nim podaje się cyfrę, która oznacza liczbę miesięcy (np. 6M, 9M, 24M).
Symbol PAO oznacza czas po otwarciu opakowania, w jakim produkt może być bezpiecznie stosowany.


 Produkt oznakowany tym symbolem spełnia zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA. Obecnie wszystkie kosmetyki przeciwsłoneczne muszą spełniać zalecenia w zakresie ochrony przed UVA.Znak „zielony punkt” – znak handlowy, oznacza, że producent ma podpisaną umowę z organizacją odzysku, która jednocześnie posiada licencję na używanie tego znaku. W Polsce jest to tylko jedna organizacja odzysku – Rekopol. Znak ten często niesłusznie kojarzony jest z możliwością recyklingu opakowania.
Wszyscy producenci kosmetyków mają obowiązek recyklingu opakowań, ewentualnie wnoszenia tzw. opłaty produktowej za niewykonanie tego obowiązku.


Znak „nie testowane na zwierzętach"
Uwaga! W obowiązujących przepisach istnieje c a ł k o w i t y zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach, dlatego znak ten jest coraz rzadziej stosowany przez producentów.
Znak nie jest regulowany żadnym aktem prawnym i może mieć różny kształt.


Znak „e” umieszcza się na wszystkich towarach paczkowanych, nie tylko kosmetykach. Oznacza gwarancję firmy paczkującej towar, że podczas paczkowania produktów stosowano system kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego.


 Znak „dbaj o czystość”. Po zużyciu opakowanie należy wyrzucić do kosza na odpady, aby nie zanieczyszczało środowiska.


Oznaczenie produktu nie zawierającego freonów, czyli produktu bezpiecznego dla warstwy ozonowej Znak ten obecnie stosowany jest coraz rzadziej, ponieważ, w dostępnych aerozolach nie wolno już w ogóle stosować freonów, zostały one zakazane. Obecnie zastępowane są najczęściej mieszaniną propanu i butanu.


Znak stosowany na opakowaniach wyrobów aerozolowych (lakiery do włosów, dezodoranty). Oznacza całkowitą pojemność opakowania podaną w mililitrach.
Znak kosmetyku naturalnego lub organicznego przyznawany przez organizację International Natural & Organic Cosmetics Association. Oznacza, że produkt spełnia kryteria NaTrue w zakresie składu i produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych.


Wybaczcie, że tak rzadko do Was zaglądam, ale nowa praca pochłania cały mój czas! A do tego jeszcze w weekendy dochodzi uczelnia! :)

zapraszam na mojego facebooka :)

Buziaki :*


 


3 komentarze:

  1. Świetny post, bardzo praktyczny :) chyba to dopiszę do swojej sklepowej ściągi ze składnikami kosmetyków :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna ściągawka :) Znaczenia "e" nie znałam wcześniej!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale fajny post. Przy części tych znaczków nawet się nie zastanawiałam, co znaczą. A teraz będę wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń